فعالان اقتصادی گلستان خطاب به رئیس مجلس تولید و صنعت در استان گلستان وضع خوبی ندارد

فعالان اقتصادی استان گلستان در دیدار با رئیس مجلس تاکید کردند: اقتصاد کشور در دو دهه گذشته به علت تحریم‎ها و سیاست‎های نسنجیده خسارت دیده و تولید و صنعت در استان گلستان وضعیت خوبی ندارد.

اقتصادی

به گزارش سايت اميد(پديده)مينودشت از خبرگزاری تسنیم ، محمد کیقبادی یکی از فعالان اقتصادی استان ظهر امروز در دیدار فعالان اقتصادی استان گلستان با رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تولید و صنعت در استان وضع خوبی ندارد و اقتصاد کشور ما در دو دهه گذشته به علت تحریم‎ها و سیاست‎های نسنجیده خسارت دیده است.

وی افزود: این لطمه‎ها سبب شده اقتصاد استان گلستان بیش از گذشته دچار لطمه شود و امروز همه می‎دانیم  که تولید پر چالش است و افرادی که همچنان در کار تولید دوام آوردند، عاشق هستند.

این فعال اقتصادی درباره بانک‎ها تصریح کرد: برخی وام‎های بزرگی را گرفتند و به بانک‎ها پس نمی‎دهند اما تولید کنندگان ما اکثرا گرفتار شدند و مشکل دارند.

کیقبادی اظهار کرد: گفته می‎شود که دولت بدهی زیادی دارد و با تنگناهای فراوانی روبه‌رو است و هیچ وقت به این اندازه نبوده است اما مگر تولیدکنندگان ما در سیاره ‎دیگری زندگی می‎کنند، آنها نیز تابع این خسارت‎ها بودند و باید به تولید کنندگان نیز به عنوان قربانی این شرایط نگاه کنیم.

وی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: علت این مشکلات این است که بیشتر قوانین راه را برای تفسیر باز می‎گذارد و قوانین خوبی که تصویب می‎شود به اجرا در نمی‎آید و درخواست ما این است صدای ما را به نمایندگان برسانید و مطالبی که در رسانه‎ها گفته می‎شود را از طریق فعالان اقتصادی دنبال شود تا واقعیت تولید را درک کنید.

در برنامه‎های توسعه کشور به بخش تولید و اشتغال توجه نشده است

یکی دیگر از فعالان اقتصادی استان گلستان هم در این مراسم گفت: به نظر می‎رسد در 5 برنامه توسعه  گذشته در بخش تولید و اشتغال کار درستی را انجام ندادیم.

سعید احمدی تصریح کرد: درست است که در بخش اقتصاد نیاز به نقدینگی بیشتری داریم اما با گرفتن وام و تسهیلات مشکل من حل نمی‎شود چرا که مشکل در جایی دیگری است.

وی افزود: اگر مجلس هم بررسی کند شاید نقدینگی مورد توجه قرار بگیرد اما نظر ما این است که مشکل اقتصادی استان وابسته به بخش‎های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است.

احمدی گفت: در قبل از انقلاب نیز اقتصاد ما متکی به نفت بوده و کسی نیست که اقتصاد را بشناسد و نداند ورود پول نفت در بازار چه بالایی را بر سر اقتصاد می‎آورد اما این مسائل به هر شکلی اتفاق می‎افتد.

این فعال اقتصادی استان گلستان افزود: گاهی قیمت نفت بالا می‎رود ما بیشتر نگران می‎شویم و می‎ترسیم مشکلاتی برای ما پیش بیاید و ما باید به روش درست اقتصاد برگردیم.

احمدی با اشاره به اینکه حمایت از تولیدکنندگان همواره شعار دولت بوده است، افزود: این در حالی است که زمانی که به تامین اجتماعی مراجعه می‌کنیم زبان مشترکی را نمی‎بینیم.

این فعال اقتصادی استان گلستان با اشاره به اینکه تامین اجتماعی مشکل مالی دارد و از دولت بدهکار است و ما این را درک می‎کنیم، افزود: بیمه پیمانکاری یکی از دغدغه‎های ما است که در این شرایط بدون توجه به وضع تولید تامین اجتماعی این کار را می‎کند.

وی با اشاره به مسائل تولیدکنندگان با سازمان امور مالیاتی گفت: امور مالیاتی به دنبال این است که مالیات را جایگزین نفت کند و ما می‎دانیم که کار درستی است اما شیب آن زیاد است و ما در بخش تولید نمی‎توانیم این 9 درصد را از تولید کنندگان‌مان بگیریم اما باید به دولت و امور مالیاتی پرداخت کنیم و اگر پرداخت نکنیم جریمه می‎شویم.

امور مالیاتی باور نمی‎کند که ما زیان می‎دهیم، اظهار داشت: بهره‎ای که به بانک‎ها پرداخت می‎کنیم 2 تا 3 برابر تورم است و باید 26 درصد بدهیم و این عادلانه نیست.

احمدی با قدردانی از دولت و مجلس برای تصویب برجام افزود: آن سهولت‎هایی که در برجام شکل گرفته را حس می‎کنیم و به آینده برجام امیدوار هستیم.

رکود بنگاه‌های اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است

رضا مبصری نیز اظهار داشت: رکود بنگاه‎های اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار می‎دهد و یکی از علت‎های آن تشکیل سرمایه ثابت است.

وی تصریح کرد: شاخص بهای تولیدکننده زیر 5 درصد در دنیا فاجعه محسوب می‎شود که در سال 1391 این میزان 26.3 دهم بوده و در سال 1394 به 3.8 دهم رسیده است.

تولید کننده نمونه طیور گلستان ادامه داد: در یک اقتصاد جزیره‎ای ما با این مشکلات رو‌به‌رو هستیم و روابط با دیگر کشورها نقطه گذر ما از این فاجعه‎ها است.

تولید کننده نمونه طیور گلستان اظهار داشت: من فعال بخش طیور هستیم و باید اعلام کنم که صنعت طیور در کشور جایگاه بالایی دارد و آن را در سطح دوم و سوم جی.پی.پی می‎توان دید و ارزش تولیداتش بیش از 6 میلیارد دلار است.

مبصری اظهار کرد: 35 درصد ظرفیت طیور خالی است و توان عرض‎آوری دارد، گفت: حدود 3 میلیارد دلار واردات نهاده داریم و اگر در این واردات 5 درصد تنها در صندوقی تجمیع کنیم، می‎توانیم با تخصیص 30 سنت با همه رقبای منطقه‎ای رقابت کنیم و اشتغال بخش بالا می‎رود و این مورد تقاضای بنده است.

وی یادآور شد: اگر نهاده‎های بخش کشاورزی به خصوص بخش طیور را حمایت کنیم تولید در استان ترقی پیدا می‎کند.

تولید کننده نمونه طیور گلستان تاکید کرد: منطقه آزاد استان گلستان مورد تقاضای فعالان اقتصادی است و می‎تواند کمک بسیار خوبی به استان گلستان داشته باشد.

فعالان-اقتصادی-گلستان-خطاب-به-رئیس-مجلس-تولید-و-صنعت-در-استان-گلستان-وضع-خوبی-ندارد