آغاز حرکت زوج کوهنورد مینودشتی برای صعود به قله 7 هزار متری «لنین» قرقيزستان

به گزارش سايت اميد(پديده)مينودشت از " مینوخبر " ، «یدا... طالبی» و «سیده مریم حسینی» زوج کوهنورد مینودشتی و از اعضای تیم کوهنوردی «تالو» مینودشت در ادامه صعود های برون مرزی خود این بار تصمیم دارند قله 7134 متری «لنین» در کشور قرقیزستان را فتح کنند.

1872

لنین نام قله ای در ارتفاعات پامیر و جزء پنج قله مرتفع این منطقه است. کمونیزم، کورژنفسکایا، پوبدا و خانتانگیری نام چهار قله دیگر ارتفاعات پامیر است.

قله لنین در جنوب کشور قرقیزستان و در نزدیکی مرز تاجیکستان واقع شده و دومین قله مرتفع هر دو این کشورها محسوب می‌شود. یخچال های عظیم این کوه بسیار شهرت داشته و یکی از منابع مهم آبی آن منطقه است.

بی شک شرایط آب و هوایی در این صعود بسیار موثر است و امید می رود که تمامی شرایط دست به دست هم دهد تا این زوج جوان دست در دست هم به این قله مرتفع صعود کنند و افتخاری دیگر در دفتر ورزش شهرستان مینودشت و استان گلستان ثبت کنند.

سفر این زوج کوهنورد 20 روز به طول خواهد انجامید.

این زوج ابتدا شهریور سال 94 موفق به فتح قله 5137 متری آرارات کشور ترکیه شدند. این اولین صعود برون مرزی یک بانوی مینودشتی بود.

قله آرارات به لحاظ ارتفاع چهارمین قله بلند اروپا محسوب می شود.

قله 5047 متری «کازبک» در کشور گرجستان معروف به اورست کوچک اروپا و دومین قله مرتفع اروپا و قله 4090 متری «آراگاتس» کشور ارمنستان دیگر قللی بودند که «سیده مریم حسینی» و «ید ا... طالبی» فتح کردند.

سه صعود موفق به قله 4811 متری سبلان، صعود به قله 4850 متری علم کوه، شش صعود موفق به قله دماوند(بام ایران) از جبهه های شمالی و جنوبی از دیگر صعود های شاخص یدا... طالبی و صعود به قله 4811 متری سبلان، صعود به قله 4850 متری علم کوه و دو صعود موفق به قله دماوند (بام ایران) از دیگر صعودهای شاخص سیده مریم حسینی به شمار می آیند.

گفتنی است؛ «سیده مریم حسینی»  رکورد دار صعودهای سنگین و مرتفع شهرستان مینودشت در بین بانوان است.

آغاز-حرکت-زوج-کوهنورد-مینودشتی-برای-صعود-به-قله-7-هزار-متری-«لنین»-قرقيزستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید