سد نرماب مينودشت، آب 24 هزار هکتار از اراضی شرق گلستان را تامین می‌کند

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای گلستان با بیان اینکه با ساخت سد نرماب آب مورد نیاز 24 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شرق گلستان تامین می‌شود، گفت: در صورت تامین اعتبار این پروژه امسال به بهره برداری می رسد.

 سرریز شدن سد اکباتان - همدان

به گزارش سايت اميد(پديده)مينودشت از ایسنا، داود گیلک در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سد نرماب در 5 کیلومتری جنوب شهرستان مینودشت واقع شده است، اظهار کرد: این سد با هدف کنترل و ذخیره سیلاب، تنظیم و ذخیره سازی حقابه های پایاب و زیست محیطی، تامین آب شرب و صنعت به میزان 37 میلیون متر مکعب، آبیاری حدود 24 هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های مینودشت، گنبد کاووس و آزادشهر در حال ساخت است.

 

 وی با بیان اینکه این پروژه در حال حاضر 72 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، افزود: ساخت سد نرماب از سال 91 آغاز شده و در سال 96 در صورت تامین کامل اعتبارات به بهره برداری می رسد. حجم مخزن این سد 115 میلیون متر مکعب و حجم تنظیمی آن 191 میلیون متر مکعب است.

 

گیلک به پروژه آبرسانی به شهر گرگان اشاره کرد و گفت: این طرح در سه فاز کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برنامه ریزی شد که فاز کوتاه مدت آن از سه محور والش آباد، سیاه تلو و فاضل آباد در نظر گرفته شده است که محور سیاه تلو و والش آباد در حال بهره برداری و فاضل آباد در حال اجرا است.

 

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: با اجرای این طرح میزان 600 لیتر در ثانیه یعنی معادل 40 درصد به ظرفیت تامین آب شرب گرگان اضافه می شود.

 

گیلک همچنین با اشاره به شبکه قره سو – زرین گل اظهار کرد: این شبکه در شمال غربی شهرستان علی آباد کتول واقع شده است و اهداف آن توزیع آب سد کبود وال در سطح 9400 هکتار از اراضی، بهبود و توسعه اراضی کشاورزی، بالا بردن راندمان انتقال و توزیع آب، بهره وری بهینه از آب موجود و پیاده سازی الگوی کشت مناسب از جمله اهداف این شبکه آبیاری است.

 

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای گلستان با بیان اینکه این پروژه از سال 89 شروع شده و بیش از نیمی از شبکه در شهریور سال 96 قابل بهره برداری است، تصریح کرد: سطح خالص این شبکه 6870 هکتار، تعداد کانال اصلی 8 عدد به طول 55.6 کیلومتر و تعداد زهکش 17 عدد به طول 82.8 کیلومتر است.

سد-نرماب-مينودشت،-آب-24-هزار-هکتار-از-اراضی-شرق-گلستان-را-تامین-می‌کند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید